Altı üniversitenin öğrencileriyle yapılan araştırmaya göre, üniversiteli gençler, günde ortalama 196 dakikayı cep telefonlarındaki uygulamalara ayırıyor.

Startups.watch & FintechStartup Kurucusu Serkan Ünsal, İstanbul Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ile yapılan "Üniversite Gençleri Mobil Uygulama Data Araştırması 2017"ye göre gençlerin her gün zamanlarının 196 dakikasını cep telefonlarındaki uygulamalara ayırdığını belirtti.
Araştırmaya göre gençlerin 24 saatlerinin ortalama 107 dakikasını başta Instagram olmak üzere sosyal medya uygulamaları Facebook, Twitter, Youtube ve Snapchat'te geçirdiğine dikkati çeken Ünsal, "Aslında en çok vakit geçirilen ilk üç uygulamaya baktığımızda gençler, zamanlarının 56 dakikasını Instagram, 47 dakikasını WhatsApp ve 21 dakikasını Youtube uygulamalarına ayırıyor.
Sonuçlara göre gençler akıllı telefonlarından her gün ortalama 13 dakika müzik dinliyor, 15 dakika oyun ve 14 dakika da diğer uygulamalarda vakit geçiriyor.
ZAMANIN %57'SİNİ FACEBOOK'A AİT UYGULAMALAR ALIYOR
Üniversite gençleri günde zamanlarının ortalama 112 dakikasını Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi Facebook'a ait uygulamalarda geçiriyor. Özetle gençlerin telefonda geçirdiği zamanın yüzde 57'sini Facebook'a ait uygulamalar alıyor.
Araştırmada 2017'de bir önceki yıla göre Whatsapp uygulamasında geçirilen sürede değişiklik yaşanmazken, Instagram'da süre 18 dakikadan 56 dakikaya, Youtube'da 4 dakikadan 21 dakikaya çıktı. Snapchat'te ise 14 dakikadan 7 dakikaya düştü.


[Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmalısınız. ]